KIA CEED 1,4 CVVT GOLD

Mestský divoch bez turba ! Je tu ďalšie pokračovanie našej kolonády medzi recenziami modelov KIA. Tento krát nezájdem ďaleko a ostanem pri modely KIA Cee´d. Z drobným rozdielom v číselnom označení motora, ale pre niekoho veľmi podstatným ! Takže predstavím Vám modernizovaný model Cee´du s trošku menej objemovým motorom. Konkrétne sa pozrieme na vozidlo KIA Cee´d 1,4 CVVT GOLD. Predstavíme si hlavne motor, o výbave si povieme stručnejšie (viac o výbave nájdete tu.)

Ako celok teda možno povedať, že jednoducho dospel ! Tentokrát sa však zameriam na päťdverový hatchback, ktorý žne úspechy a zbiera ocenenia, ako na bežiacom páse. Okrem sedem ročnej záruky, sa snaží zaujať svojou prítomnosťou a preto patrí medzi naše najpredávanejšie auto. V nasledujúcich riadkoch, Vám  predstavím motor 1,4 CVVT a zosynchronizujem ho s výbavou GOLD.
Prajem príjemné čítanie :)

Zaslúži si také silné pomenovanie ?

Určite áno ! Nebojte sa nebude to všetko. V prvom rade by som chcel vysvetliť, prečo som sa rozhodol napísať konkrétne o tomto modely. Často sa stretávam nielen s otázkami ale možno častejšie aj s odpoveďami zákazníkov typu: Chcem aby to šlapalo ! Veď to nemôže ísť. Stačí to ? atď. Málokto si dá poradiť a po čase zistí, že je mu ten motor zbytočný  alebo že mohol aspoň skúsiť tú 1,4ku. Práve na toto budem narážať v priebehu tejto recenzie. Mnohý z nás zabúdajú pri výbere svojho automobilu na zodpovedanie základnej otázky. Na čo budem daný automobil využívať ? Na túto otázku nemusí byť ľahké nájsť odpoveď. Na tomto prípade si ukážeme ako by mal vyzerať majiteľ opisovaného vozidla. V prvom rade auto je a vždy bude o motore. Tam teda musia mieriť Vaše prvé rozhodovacie krôčky. Motor 1,4 CVVT by som určite odporučil minimálne 75 % obyvateľom.  Je ideálny pre krátke trate ktorými chodíte napríklad denne do práce. Krátke trate sú jeho parkom a mesto priam zbožňuje. Prečo je tomu tak ? Je to atmosferický motor bez natlačeného turba, jeho chod je plynulý a tichý ! To sú jeho hlavné zbrane. Nemusíte sa báť, že by bol lenivý. Práve naopak je to auto prispôsobené mestu a vidieku takže je dostatočne živý. Nemusíte sa báť že Vás niekde nechá. Už pri rozbiehaní sa pocítite nový rozmer tohto motora. Pri zaradení jednotky je teda aktívny a zaberá ihneď. Tento motor je tiež sprevodovaný tak aby jeho majiteľ vždy, aj v meste jazdil čo najúspornejšie ! 
*Trošku odbočím, ak ste čítali moju recenziu o 1,6 GDi tak tam som kritizoval asistent radenia. Práve tu ho musím zase vyzdvihnúť ! Toto auto je tak dokonale sprevodované s týmto asistentom, že ťažko ho prekonáte na spotrebe pri vlastnom štýle jazdy ! Zdá sa to maličkosť, ale budete prekvapený koľko litrov paliva Vám tetno pomocník dokáže ušetriť.
Ak jazdím denne vzdialenosti okolo 30KM určite je to pre mňa najvhodnejšie auto. Pri predbiehaní sa nemusíte báť. Motor je svieži, stačí podradiť a rázom naberiete krídla.
Tak aby som nezabudol na technické údaje tohoto mestského tátoša. Počet koní je na hranici 100 čo znamená 73kW. Montuje sa tu 6st. manuálna prevodovka, ktorej hlavnou úlohou je jazdiť plynule a šetrne. Maximálny krútiaci moment je tu dostatočný 134/ 4000 čo bohate stačí. Jeho dĺžka 4,31m s neho robí tiež praktické autíčko, ktoré naplní všetky vaše potreby. Čo sa týka aktívnej aj pasívnej bezpečnosti tak KIA tu nerobí žiadne kompromisy a vždy prejde testom na výbornú !
Čo poviete ja myslím, že je čas ho vyskúšať !

Konkurencia ?

Nerád sa zaoberám konkurenciou, ale tento-krát trošku vyzdvihnem práve našu 1,4ku. Čo sa týka podobných motorov je ich veľa. Každá automobilka sa poberá trochu iným smerom, je to pochopiteľne inak by ich tu nebolo toľko. Prečo to ale spomínam, veľký trend sú v súčasnej dobe malé objemy s turbamy. Ja si myslím, že táto cesta nie je dobrá. Osobne sa mi na takýchto motoroch dobre nejazdí. Keď si to vyskúšate možno budete z nich v nemom úžase a poviete si čo tá atmosféra kde sa to hrabe. Ja Vám poviem jeden dôvod na ktorým sa prosím zamyslite. Skôr ako si vyberiete medzi týmito dvoma variantami, opýtajte sa známych ktorí majú podobné motory otázku. Či by menili ?
Moja voľba by padla bez váhania na čistú 1,4ku. Bojím sa jednej veci koľko tu tieto motory ešte budú pretože pomaličky ich dnešný trend "turba" tlačí do úzadia. Trošku tomu nechápem, pretože voľba "čistého" motora je oveľa úspornejšia a aj z dlhodobého hľadiska oveľa vytrvalejšia. Vidíme to denno denne u nás, či už ide o výkupy rôznych automobilov alebo v servise.

Menšie objemy motorov.

Motoristický svet sa tak či tak poberá presne týmto smerom. Aktuálnym trendom je downsizing ! Stláčanie objemu čo najnižšie, je to zapríčinené dosť výraznou mierov emisnými normami. Ani KIA nie je výnimkou. Už aj v našej ponuke môžete nájsť litrové trojvalce. Nie je to nič nečakané a ak chceme chrániť našu planétu čo najlepšie musíme sa prispôsobiť !

Môj názor

Výbavu nebudem veľmi rozoberať pretože som jej už venoval dostatok priestoru pri predchádzajúcej recenzií Cee´du. Nedá mi ju ešte raz nevyzdvihnúť a aj naďalej si myslím, že niekde nájdete lepšiu výbavu pomer cena/výbava. V tejto výbave máte doslovne všetko čo potrebujete pri kvalitnej a bezpečnej jazde. Cúvacia kamera, vyhrievaný volant a sedadlá sú v tejto cenovej relácií iba naša čerešnička na torte. Pri tomto variante automobilu by som osobne volil výbavu Silver alebo Gold. Presne akú Vám nepoviem pretože to záleží na vašom rozpočte, no myslím si, že aj pri voľbe Silveru budete spokojný ale tú si rozoberieme detailnejšie určite v blízkej budúcnosti.  (viac o výbave GOLD nájdete tu.)
Poďme si to zhrnúť. Ak robíte denne veľa prerušovaných jázd. Tzn. často štartujete. Ak väčšinu času cestovania venujete ceste do práce alebo na nákupy či na krátke výlety možno som Vás inšpiroval. Pretože toto je varianta vyrobená doslovne pre Vás ! 
Možno ste si ani nevšimli, ale padlo veľa pozitívnych slov a to som nespomenul naše hlavne benefity ako sú 7 ročná záruka, špičkové asistenčné služby, lacný servis, financovanie bez navýšenia a plus samozrejme sezónne akcie ktoré sa obdobne menia. Napriek tomu som nenašiel na tomto aute žiaden nedostatok, ktorý by mi prekážal pri užívaní si jazdy v tomto akčnom mešťanovi.
Keď sa auto vyberá, rozumne s úvahami do budúcnosti, tak určite prídete na to isté čo ja dnes :)

Každému kto si našiel chvíľku čas, prečítal si túto recenziu, ďakujem za pozornosť a teším sa na Vás možno práve pri testovacej jazde na takomto autíčku.

Ivan Krajčík (sales specialist)
(0915 427 252)

KIA TOPOĽČANY

Hodnotenie

Plusy

  • cena
  • 7 ročná záruka
  • vynikajúco zladený asistent radenia
  • skvelá voľba s výbavou GOLD alebo SILVER
  • skvelý motor, spotreba, celková výdrž vozidla

Mínusy

  • ak nájdete dajte vedieť :-)

Neváhajte ma kontaktovať

Meno
E-mail
Telefón
Odkaz

Mám záujem o