KIA OPTIMA 1,7 CRDi PLATINUM AT

Pripravená uzemniť,všetkých svojich neprajníkov ! Nová KIA OPTIMA 2016 je nový model vozidla, ktoré spája dva protiklady. Vie byť divoká a zároveň inteligentná ! Nájdete tu veľa nových inovačných technológií. Nový model dostal aj nové rozmery, ktoré otvárajú dvierka pre novú zónu pohodlia v tomto segmente ! Dostala novú 7 - stupňovú automatickú prevodovku s ktorou si viete dokonale užiť každý kúsok cesty, ktorá je pred Vami. Toto auto môžem vystihnúť vlastnosťami tichá, úsporná a predurčená pre úspešných.

Už na prvý pohľad je jasné že ide o sedan ktorý bude určený na dlhšie jazdy. Mnohí ho nazývajú aj "manažérskym vozidlom". Je to pochopiteľné keďže vďaka svojim rozmerom a výkonu je ladená hlavne na takýto štýl jazdy. Výrazným pokrokom prešla už aj tak, takmer dokonalá konštrukcia auta. Pri tejto generácií KIA použila 7 airbagov, súčasti lisované za horúca, špeciálnu oceľ s vysokou pevnosťou a nové inteligentné lepidlá. Všetky tieto použité prvky, definujú nový rozmer bezpečnosti nie len pre vodiča, ale aj pre ostatných cestujúcich. Podvozok dostal tiež nové vyladenie v záujme plynulejšej jazdy a lepšej citlivosti pri manévrovaní,dostanete teda od auta maximálnu kontrolu a kultivovanosť jazdy. Konštruktéri pridali do vozidla mnoho nových technológií ktoré v podobnej cenovej kategórii nenájdete. Popíšeme si ich v teste, kde som sa zameral na ich funkčnosť, myslím si, že sa máte na čo tešiť. Nová OPTIMA skrýva v sebe veľa detailov ktoré majú pre pohodlie a hlavne radosť z jazdy veľký význam.

Ako test prebiehal ?

Od OPTIMI sa očakáva vyšší komfort a bezpečné, pohodlné dopravenie svojho pána na miesto určenia. Ja som sa zameral aj na tento typ ciest, ale okrem toho som ju vyskúšal aj na cestách "medzi-okresových". Pre toto auto dosť netradičných. Ako to zvládla ? Nad očakávania !

1. Dialnice, rýchlostné cesty, skrátka manažérska vozba - Áno presne na toto je optima určená a v tejto roli sa cíti ako ryba vo vode. Tomuto autu naozaj diaľnica a dlhé cesty sedia ako uliate. Navyše robí všetko pre to aby sa posádka cítila príjemne a nič jej nechýbalo. Vodič vďaka bohatým inovatívnym funkciám dokáže precestovať v aute niekoľko hodín bez prestávky. "To auto akoby Vás nechcelo pustiť von."  Poďme k tomu ako pracuje motor. Je to asi naj diskutovanejšia téma resp. najviac kritizovaná ! Ja nechápem prečo? Každý čaká  minimálne 2,2 l motor pod kapotou. Pritom 1,7 CRDi s dvoj spojkou pracuje vážne fantasticky ! Sú to len reči bez zmyselného vysvetlenia. Myslím si, že KIA trafila klinec po hlavičke touto kombináciou radenia a výkonu. Treba sa najskôr odviesť a potom kritizovať. Ja som tam slabinu OPTIMI rozhodne nenašiel, skôr naopak ;) Jazdné vlastnosti boli perfektné, ihneď ako sa dostanete na diaľnicu a ručička ukáže nad 100 km/h auto zaradí automaticky 7dmi stupeň a otáčky Vám padnú. Spotreba bola okolo 5,0 do 5,5 l pri naháňaní. Paráda! Ten motor je neskutočný. Radí, pracuje perfektne. Keď potrebujem zrýchliť auto ma potiahne nemusím sa ničoho obávať !   Pri dlhej jazde určite využijete adaptívny tempomat ktorý predchodkyňa nemala. Je to uvítaná zmena k lepšiemu hlavne na dlhé cesty. Pracuje parádne spolu so systémom (LKAS) systémom udržania v jazdnom pruhu. V prípade nečakaného opustenia pruhu, ak nemáte ruky na volante dokáže auto držať v pruhoch a ide, takpovediac za Vás. Ďalšími vylepšeniami sú aj funkcie upozorňovania na rýchlostné obmedzenia, systém autonómneho núdzového brzdenia ktoré majú hlavne bezpečnostný význam.
Veľa ďalších funkcií Vám ponúkajú multimédia. Preto sa určite ani pri dlhej ceste nebudete nudiť.

2. Mestá, dediny a stále dookola ten kolotoč - nová OPTIMA už nie je iba auto na dlhé cesty. Práve naopak ten komfort a pohodlie si vychutnáte alebo lepšie povedané uvedomíte, práve na cestách ktoré sú plné zákrut, hrboľov, nerovností a tmy ! Motor pracuje pekne a spoľahlivo aj pri takomto štýle jazdy. Spotreba bola pri "jašení" najviac 5,7 l čo si myslím že je perfektné na tak ťažké auto. Prekvapila ma ešte jedna vec, ktorá bola lepšia ako kedysi a to bola zotrvačnosť auta. Vďaka nej bola aj spotreba lepšia ako tomu bolo pri predchádzajúcej verzií.
Nová OPTIMA je také dokonalé auto, že sa vie dokonale prispôsobiť ceste po ktorej idete. Napríklad: Jej perfektné tlmenie s technológiou PLV som si uvedomil naplno prvýkrát až na takejto ceste. Pohodlie na cestách zvyšuje aj inovačná konfigurácia piestov, ktorá pomáha k znižovaniu hlučnosti a perfektne tlmí vibrácie karosérie vozidla. Ďalšou novinkou do ktorej som sa zaľúbil a naplno si ju vychutnal až pri takýchto druhoch cestách boli systémy a asistent týkajúci sa bi-xenónových adaptívnych svetlometoch. Priam úžasne funguje asistent diaľkových svetiel (HBA). Je dokonale vyladený a vďaka prednej citlivej kamere presne vie kedy prepnúť diaľkové svetlá na stretávacie a naopak. O natáčaní myslím, že nie je potrebné sa rozpisovať pracuje tiež na jednotku. Možno sa zdá že ide o zbytočné technológie ktoré len rozptyľujú vodiča. Nie je tomu tak ! Každá má svoj opodstatnený význam a práve vďaka nim je nová OPTIMA tým pravým a hlavne bezpečnejším autom ako tomu bolo pri predchádzajúcom modely.

Testované auto.

Test prebiehal na vozidle v plnej výbave, teda vyskúšal som si výbavu PLATINUM so všetkými opciami, ktoré sa dajú do OPTIMI doplniť, okrem panoramatickej strechy. Cenníková cena tohoto modelu bola, takmer 36.000 €. Ak rozmýšľate či investovať do takejto výbavy alebo zvoliť nižší stupeň, tak mám pre Vás radu. OPTIMA už nie je auto výlučne na diaľnicu. Je to auto kompaktné, všeobecné a ľahko prispôsobivé. Na akú cestu ju zoberiete, všade si ju vychutnáte naplno, práve vďaka všetkým funkciám, ktoré má. Nie je to náhoda, tie funkcie majú v sebe ako keby synchronizáciu. Jedna nadväzuje na druhú. Preto každá jazda je iná, vždy sa sústredíte na niečo iné. V tom je to čaro, že nikdy sa za volantom nebudete nudiť.
Dá sa povedať, že ide o najvyspelejšiu KIU aká tu kedy bola ! Jazdí, radí naozaj perfektne. Dá sa povedať, že nič jej nechýba. Myslím si že je to najlepšia KIA v akej som kedy jazdil !

Postrehy.

Motor a prevodovka - Oproti predchodcovi sa dá povedať, že najvýznamnejšia zmena nastala nielen v technológiach, ale aj pod kapotou. Pred cca. mesiacom som jazdil, ešte na staršom modely a myslím si, že ten bol viac ako dobrý, ale prišla nová OPTIMA ktorá je perfektná. Hlavné rozdiely vidím v radení a v hlučnosti a samozrejme aj v pádlach pod volantom. Pri novej 7 st. prevodovke vodič nevníma žiadne radenie prevodovky, tá radí perfektne a rovnako je zladená aj s pádlami pod volantom. Pomocou ktorých si teraz viem podradiť a nemusím čakať alebo necítim seknutie ako tomu bolo pri staršej verzií. Určite si motor prídte vyskúšať stojí to za to. Auto je kompaktnejšie vie sa lepšie prispôsobiť rôznym štýlom jazdy.
Privítal som aj športový a eco režim. Spotrebovo sa dá pohybovať bežne medzi 4,5 - 5,5 l na 100km.
Technológie - 360° kamera je vec ktorá neodmysliteľne patrí do každej jednej OPTIMI. Auto dlhé takmer 5m - je to určite dôležitá vec hlavne v meste. Myslite na to ! Adaptívny tempomat pracuje perfektne a jednoducho. Autonómne brzdenie je tiež perfektná vec, Detekcia mŕtveho uhľa tiež nevyhnutná vec ako aj systém držania v jazdných pruhoch o ktorom som už písal. Príjemnými zmenami sú hlavne asistent prepínania diaľkových svetiel, Led svetlá do hmly, diaľkové ovládanie okien, ventilované sedadlá a pod.
Audio - Nový systém Harman/kardon ktorí nahradil Infinity Sound podstate z jednej dielne Harmanu. Harman to potvrdil že ide o prémiovú značku a tento audio systém tvorí 10 reproduktorov  + subwoofer spolu s externým zosilovačom Vám nahradí dokonale nahradí ticho v kabíne.
Negatíva - Trošku ma sklamalo bezdrôtové nabíjanie telefónov. Ktoré neakceptuje zrovna nielen môj telefón. Pre niektoré zasa treba dokúpiť nabíjaciu podložku. Nie príliš vydarená vec pre majiteľov Iphonu nepoužiteľná.

Už si to treba všetko, iba vychutnať !

OPTIMA je skvele a do detailu prepracované auto. Zákazníkov možno rozdeliť na dve skupiny: SUV segment a zákazníci uprednostňujúci limuzíny. Je na Vás čomu dáte prednosť. Ja už svojho favorita mám.
Nechcel som recenziu zbytočne rozťahovať. Nezmestilo sa mi tu však všetko. Optima v sebe skrýva ešte kopu iných funkcií a vylepšení ktoré z nej robia všestranné auto. Ak by ste mali akékoľvek otázky neváhajte sa na nás obrátiť. Určite sa Vám ozveme.
Ďakujem všetkým ktorí Venovali chvíľu svojho času a prečítali si recenziu. Verím že informácie ktoré ste dostali, Vám pomôžu k Vášmu rozhodnutiu.

             Ivan Krajčík
        (sales specialist)
i.krajcik@kiatopolcany.sk
           0915 427 252

        KIA TOPOĽČANY

Hodnotenie

Plusy

  • PERFEKTNÁ SPOTREBA !
  • cena / výbava
  • jazdné vlastnosti
  • Motor 1,7 CRDi s AT
  • tiché, priestranné, pohodlné
  • nové technológie, funkcie, systémy, asistenti...

Mínusy

  • Bezdrôtové nabíajnie

Neváhajte ma kontaktovať

Meno
E-mail
Telefón
Odkaz

Mám záujem o